Trzeba reagować szybko na naruszenia znaku towarowego
Właściciel znaku towarowego Unii Europejskiej utraci roszczenia m.in. o zakaz używania później zarejestrowanego znaku lub o odszkodowanie, jeśli przez wiele lat tolerował naruszenia swojego znaku przez inny podmiot. Może tego uniknąć, jeśli w odpowiednim czasie wniesie pozew przeciwko naruszycielowi.
19 maja 2022 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w sprawie prejudycjalnej C-466/20, która dotyczyła kwestii utraty roszczeń przez uprawnionego do wcześniejszego znaku towarowego Unii Europejskiej z uwagi na długoletnie tolerowanie używania później zarejestrowanego znaku. W unijnych przepisach regulujących funkcjonowanie znaków towarowych Unii Europejskiej wyrażona została zasada, zgodnie z którą tolerowanie przez okres kolejnych pięciu lat przez właściciela unijnego znaku towarowego faktu używania później zarejestrowanego znaku towarowego w Unii, powoduje utratę możliwości złożenia wniosku o unieważnienie późniejszego znaku, chyba że został on zgłoszony w złej wierze. W takiej sytuacji, właściciel wcześniejszego znaku towarowego, traci również możliwość sprzeciwienia się używaniu później zarejestrowanego znaku.
Tło sporu
Wyrok TSUE wydany został w następującym stanie faktycznym. Powód w postępowaniu głównym – niemiecka spółka Heitec AG (dalej jako: „Heitec”), był właścicielem słownego unijnego znaku towarowego „HEITEC”. Pozwany zrejestrował natomiast późniejsze znaki towarowe wykorzystujące element słowy „HEITECH” – niewątpliwie podobny do wcześniejszego znaku towarowego powoda. W związku tym, pozwany pismem z 29 listopada 2004 r. skontaktował się z przedstawicielami powoda...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta